Czym są tkaniny wodoodporne? Do czego je stosować?

2021-05-20

Tkaniny wodoodporne mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle turystycznym jak i dekoracyjnym. Materiały te składają się z dwóch warstw – warstwa nośna (prawa) to włókna poliestrowe lub nylonowe, warstwa spodnia (lewa) to polichlorek winylu lub poliuretan. Włókna nylonowe są bardzo mocne i trwałe, odporne na przetarcia i zabrudzenia. Tworzą jednorodną, gładką i lśniąca powierzchnię.


Włókna poliestrowe też mają swoje zalety. Są matowe i mają bardziej wyraźną strukturę. Kiedy wybierzemy już rodzaj tkaniny, jeśli chodzi o materiał bazowy, należy zdecydować, jaki typ powleczenia będzie nam odpowiadał. Polichlorek winylu daje 100% nieprzepuszczalność dla wody, zatem tkanina nadaje się znakomicie na pokrowce na rowery, motocykle, sprzęt muzyczny; na torby turystyczne, sportowe i legowiska dla zwierząt. Dodatkowo, na życzenie, można ją zabezpieczyć specjalną warstwą WR, która sprawi, że powierzchnia odpycha kropelki cieczy uniemożliwiając im wnikanie pomiędzy włókna. Materiał szybko schnie, więc mamy gwarancję, że nasze rzeczy w torbie nie zostaną zawilgocone, a nasz pupil nie będzie leżał na mokrym posłaniu.
Tkaniny poliestrowe

Tkaniny powlekane PVC sprawdzą się również jako surowiec artykułów dekoracyjnych typu poduchy ogrodowe i pufy. Można nadać im fantazyjne formy, wypełnić granulatem styropianowym, a potem cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury. Taki mebel zawsze dostosuje się do kształtu ciała, zapewniając pełen komfort, tym bardziej, że sprawdzi się także wewnątrz. Dzięki bogatej kolorystyce, pufa stanie się ciekawym elementem wyposażenia sypialni czy salonu. Ponieważ materiały powlekane PVC nie strzępią się, można z nich wycinać oryginalne elementy dekoracyjne na okna i stoły.

Innym inspirującym pomysłem jest wykorzystanie powleczonych tkanin drukowanych w pokojach dziecinnych. Kwiatowe, geometryczne i abstrakcyjne wzory ożywią wnętrza przeznaczone zarówno dla przedszkolaka jak i nastolatka. Tkanina powlekane polichlorkiem winylu są dość ciężkie, więc nie zawsze sprawdzą się jako materiał bazowy dużych pokrowców. Tutaj znajdzie zastosowanie tkanina powlekana poliuretanem. Jest znacznie lżejsza i bardziej wiotka, ale dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Tkaniny powlekane poliuretanem znakomicie nadają się do produkcji materiałów reklamowych typu banery, proporczyki czy balony. Dzięki specjalnej technologii są przystosowane do nanoszeniu druku sublimacyjnego, więc można popuścić wodze fantazji i stworzyć dowolny projekt reklamowy o znakomitych efektach kolorystycznych.
Tkaniny drukowane PVC
Tkaniny drukowane PVC

Tkaniny powlekane poliuretanem znajdą zastosowanie jako lekkie przepierzenia podwieszone do sufitu czy tymczasowe ścianki działowe zamontowane na stelażu. Decydując się na zakup tkanin powlekanych otrzymujemy solidny produkt, a dzięki jego walorom takim jak: wodoodporność, trwałość, plastyczność mamy niemal nieograniczone możliwości zastosowania go w domu, biurze i ogrodzie.

Szukając wysokiej jakości powlekanych tkanin wodoodpornych możemy skorzystać z usług hurtowni tkanin Vermont z Łodzi, oferta tkanin powlekanych dostępna jest pod adresem: https://vermont.com.pl/pl/product/1/tkaniny-wodoodporne