ZŁOTA NITKA 2008 - gwiazdy mody w Łodzi!

2008-04-04

W dniu 31 maja 2008 roku odbędzie się w Łodzi XVI edycja Konkursu dla Projektantów Ubioru ZŁOTA NITKA, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Konkurs ten jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem dla młodych ludzi zafascynowanych sztuką projektowania mody. Jego laureatami są znane w świecie mody nazwiska: Maciej Zień, paprocki&brzozowski, Jacek Gmach, Monika Onoszko, grupa Transmode, Sergiusz Kuchczyński. Na specjalnych pokazach, uświetniających wieczory galowe, prezentowali swoje kolekcje m.in.: Maciej Zień, Jerzy Antkowiak, Halina Zawadzka (Hexeline), Michał Starost, grupa projektowa MMC, Natalia Jaroszewska, paprocki&brzozowski.

Prestiż i popularność Konkursu potwierdza honorowy patronat Prezydenta Miasta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Patronaty medialne nad tegoroczną edycją objęły miesięczniki: „Rynek Mody” i „042 magazine”, kwartalnik „Moda.com.pl”, portal "moda.com.pl", Gazeta Wyborcza i TVP S.A. Oddział w Łodzi. Grono patronów medialnych z pewnością ulegnie jeszcze poszerzeniu.

Od tego roku ZŁOTA NITKA zmienia formułę – staje się konkursem jednodniowym. Wieczorem 31 maja poznamy zarówno kolekcje finałowe jak i zwycięzców. Skracając konkurs do jednego dnia chcielibyśmy zapewnić młodym projektantom jak największe grono odbiorców, zarówno z warszawskiego świata mody jak i zagranicy. Natomiast widzom – jak najciekawsze i najbardziej spektakularne show.

Do eliminacji konkursowych, odbywających się w dwóch kategoriach – premiere vision i pret a porter - zgłoszono ponad 80 autorskich kolekcji. Podczas eliminacji w dniu 28 marca przedstawiciele Jury Kreatorów oraz Jury Medialnego wybrali 25 kolekcji, które zostaną przedstawione podczas pokazu finałowego – 15 w kategorii pret a porter i 10 w kategorii premiere vision.

Do finału zakwalifikowali się:

Pret a porter:
Paulina BLACHURA z kolekcją „Przełamując Fale"
Berenika Czarnota z kolekcją „Pożyczone z przeszłości”
Renata DUDEN-DAINOVIĆ z kolekcją "Blues Jeans"
Agnieszka GORCZYCA z kolekcją „U-chwyt, Za-chwyt”
Tomasz JAKOWIENKO z kolekcją „Retro Minimalizm"
Weronika KUCHARSKA z kolekcją „Zbroje”
Kamila MAJCHER z kolekcją „Utopia”
Monika SKÓBEL z kolekcją „Zebra"
Łukasz SMOŁA z kolekcją „Rosenrot”
Michał SZULC z kolekcją „Regular”
Peggy PAWŁOWSKI z kolekcją „Gavroche"
Aneta RAPACZ z kolekcją „Czarne Słońca"
Ewa WALKOWIAK z kolekcją „Mon Dieu!"
Magdalena ZAWADZKA z kolekcją „Lemoniada”
Jakub ZIEMIRSKI z kolekcją „Miejski Luz"

Premiere vision:
Klaudyna CHLIPAŁA z kolekcją „Kuszenie"
Elżbieta CIOS z kolekcją „Femme Fatale”
Piotr DRZAŁ z kolekcją „Off Life"
Bogusława GIERAS z kolekcją „Maria Antonina"
Grzegorz GONSIOR z kolekcją “Buffo, Bufallo Bombast”
Martyna IDZIKOWSKA i Anna BICZYSKO z kolekcją „Verso"
Sylwester KRUPIŃSKI z kolekcją „Triple Indentity”
Dorota ODÓJ z kolekcją „Ura - Bura"
Elżbieta TRUSIEWICZ z kolekcją „White Tag"
Ewelina ULANECKA z kolekcją „Klinika Lalek”

Podczas pokazu kolekcje oceniane będą przez dwa gremia jurorów. O przyznaniu głównych nagród pieniężnych oraz Złotych Nitek decyduje Jury Kreatorów, w którym zasiądą:

Mariusz Brzozowski (projektant)
Jola Czaja (stylistka magazynu VIVA)
Jerzy Gaweł (dyrektor SAPU w Krakowie)
Małgorzata Garda (kierownik Katedry Ubioru ASP w Łodzi)
Anna Jatczak (projektantka)
Marcin Paprocki (projektant)
Viola Śpiechowicz (projektantka)

W skład Jury Medialnego przyznającego Nagrody Specjalne wchodzą przedstawiciele mediów patronujących Konkursowi. W ich gronie będziemy gościć:

Hannę Gajos (magazyn Rynek Mody)
Monikę Onoszko (wydawnictwo PROMEDIA)
Małgorzatę Potocką (TVP Łódź)
Annę Nenemann (Fashion TV)
Agnieszkę Spigelhalter (magazyn Moda.com.pl)
Andrzeja Września (portal internetowy Moda.com.pl)

Pokaz finałowy poprowadzi Olivier Janiak, prezenter stacji TVN oraz Paulina Jaskólska.

Wieczór uświetni pokaz kolekcji Violi Śpiechowicz, znanej polskiej projektantki. Będzie to kolekcja, która wzięła udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Włoskie Targi Mody Pitti Immagine i została wybrana jako jedna z sześciu, wyłoniona z 260 propozycji z różnych części świata. „Moja kolekcja koncentruje się na zagadnieniu ruchu” – mówi Viola Śpiechowicz – „dzięki któremu ubranie wypełnia się powietrzem. Konstrukcje ubrań zostały dostosowane do takich efektów. Staram się czysto plastyczne obserwacje przełożyć na wartości komercyjne, dające się zastosować w zwykłym ubraniu. Strój jest podporządkowany sylwetce, ale pewne jego partie stają się niezależną rzeźbą. Ten efekt jest możliwy dzięki szczególnym właściwościom jedwabiu nowej generacji, który jest impregnowany poliuretanem co daje zupełnie nowe możliwości konstrukcyjne. Energetyczna żółć indyjska w kontekście koloru błota, albo fuksja wyłaniająca się ze zgniło szarej zieleni. Wycofane kolory jako tło do nasyconych, takie zestawienia zaplanowałam dla tej kolekcji.”

Zapraszamy do Łodzi 31 maja 2008 roku o godzinie 19.00.

Dokładne informacje o konkursie znajdą Państwo na stronie WWW.mtl.lodz.pl/zlotanitka
Aktualności

2020-01-22 13:34:08 | Komentarze: 0

Polski sektor odzieżowy i tekstylny – wartość eksportu to 11,9 mld zł rocznie

Polska jest potentatem eksportowym testyliów i odzieży - wartość eksportu polskich w 2018 r. wyniosła 11,9 mld zł. W kategorii tekstylia aż 61% przychodów ze sprzedaży pochodzi z eksportu, a w kategorii odzież 43%. Polski rynek odzieżowy i tekstylny uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych w Europie Środkowej i Wschodniej. Polska zajmuje 8. miejsce pod względem produkcji odzieżowej na tle 28 państw UE - w 2018 r. polska produkcja osiągnęła poziom 22,1 mld zł, czyli o 5,6% więcej wobec roku poprzedniego. Udział Polski w rynku UE: produkcja – 8. pozycja z udziałem 1,9 %, liczba firm – 3. pozycja z udziałem 6,5%, zatrudnienie – 2. pozycja z udziałem 7,8%

Pomysł na świąteczny modny prezent? Mała i wygodna maszyna do szycia JUKI HZL-29Z!

Ekologiczny materiał wysokiej jakości i w dowolnym wzorze

Nowe tkaniny Andropolu na targach w Krakowie

Pomysł na świąteczny prezent? Podaruj pasję szycia!

Kamuflaże Andropolu na targach przemysłu obronnego

IKEA rozszerza współpracę z Andropol S.A.

Tkaniny Andropolu dla pożarnictwa na targach w Kielcach

Dywany Świata Premium handmade

Mutoh ValueJet 1638W – tekstylny ploter roku 2013